Pomimo coraz bardziej powszechnej praktyki monitorowania zatrudnionych, tak naprawdę nie jest on bez wątpienia uregulowany w żadnym akcie prawnym.Tego rodzaju możliwość jednak bierze się z zadań kontrolujących przedsiębiorcy wobec pracownika. Monitorowanie pracowników zazwyczaj znajduje się też w przepisach zapisów kodeksu pracy.
Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com
zatrudniający, który ma w planach monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić – firma zajmująca się systemami monitoringu. Jest w stanie to wykonać poprzez zamieszczenie właściwych zapisów w wewnątrzzakładowych regulacjach, na przykład w regulaminie pracy. Taki zapis może się też znaleźć w umowie o pracę. Informacja tego rodzaju musi być określona niezwykle precyzyjnie, na tyle, aby pracownicy nie mieli kłopotu ze zrozumieniem, które z ich zachowań stanie się kontrolowane przez pracodawcę. A także naturalnie w jaki sposób będzie robione.
Co równie ważne,zatrudniający ma szansę pokazać zatrudnionym wiadomość o wprowadzanym monitoringu w sposób zwyczajowo przyjęty w konkretnym miejscu pracy. Może to zrobić więc za pośrednictwem poczty elektronicznej, lub w formie ogłoszenia na tablicy informacyjnej.
Pod tym linkiem znajduje się jeszcze inna strona opisująca tego typu sprawę. Sprawdź także podobny świeży tekst (https://it-solve.pl/software-house-krakow/) na opisywany temat. On też jest warty poznania.
Bardzo często stosowane są kamery, jednak jak podkreślają niektórzy prawnicy, w przypadku zapisu i archiwizacji zapisywania z nich, pracodawca musi zebrane informacje archiwizować zgodnie z wymogami ustawy o ochronie danych osobowych. Pracodawca nie może monitorować miejsc, w których nie jest robiona praca, czyli są to szatnie, stołówki czy toalety. Co więcej, kamery nie powinny być zamieszczane w miejscu pracy, aby tylko skontrolować jakość pracy.
Monitoring telefonówumożliwiony jest jedynie w kontraście do rozmów pracowniczych. Nagranie standardowych rozmów pracowników będzie się wiązać z ważnymi zarzutami, w ramach kodeksu karnego. Kto w celu uzyskania informacji, do której nie ma uprawnień zakłada podsłuchy lub posługuje się takim narzędziem, może dostać grzywnę, a nawet osadzenie więzienia.Można więc zauważyć, spoglądanie pracowników nie polega na sprawdzaniu ich we wszystkich czynnościach. Nie jest to “big brother” jak część sądzi.
Na niniejszej stronie znajdują się atrakcyjne wątki, jednak przeczytaj też inne tematyczne wątki (https://www.it-solve.pl/uslugi-programistyczne/tworzenie-aplikacji-mobilnych/), ponieważ one również na pewno Cię zaciekawią.
Zwyczajnie, każdy zatrudniający ma do tego prawo, ale musi się stosować do wielu przepisów.