Księguj we własnym zakresie lub wcale. Czy księgowanie to jest zajęcie dla każdego?

Każda – mniejsza czy większa firma musi się płaszczyć przed Urzędem Skarbowym. Jedni robią to kreatywnie, unikając niepotrzebnych wydatków, inni skrupulatnie, często płacąc dodatkowo za coś, za co nie powinni być rozliczani, a pozostali znów mało profesjonalnie narażając się na orgomne straty. Czy da się odszukać rozwiązanie by zgodzić każdego?

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com
Z ratunkiem przychodzi do nas outsourcing. Słowo kojarzone przede wszystkim z logistyką i magazynowaniem tam całkowiecie może dotyczyć praktycznie każdego typu usług. Najczęściej w sporych ośrodkach biurowych tj. Kraków, Warszawa, Poznań możemy napotkać firmy parające się podnajmowaniem swoich zdolności księgowych zainteresowanym. Doszło nawet do tego, iż nasi Rodacy wykonują to na tyle dobrze, że kooperują z nimi nie tylko polskie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy z USA.

Wtedy toteż tryb realizacji zleceń pracujacych tam osób zmienia się ze normalnego jedno, dwu lub kilkuzmianowego do zgoła sześciozmianowego. Wiąże się to jednocześnie ze wzrostem cen. Co ciekawe cennik usług księgowych nie przeraża nikogo z Polski, a tym bardziej z zachodu. Szczególnie w momencie, gdy rozporządzając spółkę jesteśmy w stanie wrzucić to w koszta, jak również wziąć płatność jako fakturę. Rozpiętość cen tychże usług rozciąga się od 10 złotych za rozliczanie umów cywilnoprawnych do nawet kilku i kilkunastu tysięcy złotych za prowadzenie i rozliczanie ksiąg handlowych w rozróżnieniu od rozmiaru przedsiębiorstwa.

Aranżując profesjonalny biznes główną z priorytetowych rzeczy, jakie musimy zrobić, to rozpoznać, który cennik usług księgowych będzie wystarczał naszym zapotrzebowaniom. Również businessmani pomnijszają powagę tego elementu i kończy się to ku rozpaczy wysokimi karami na koniec roku.

Musimy, z rozbrajającą szczerością przytaknąć, że nie każdą rzecz możemy zrobić na własną rękę. Nawet jeśli lata temu rozliczaliśmy sami dokumnetację, to od czasu do czasu nie inaczej dobrze skupić się jedynie na sprawowaniu działań, a księgowanie powierzyć profesjonalistom.
Dlatego też firmy oferujące możliwości księgowe (zobacz jednostki miary) są tak popularne, a ich znaczenie na scenie finansowej wciąż rośnie.