Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to kredyt, za którym częstokrotnie rozglądają się osoby rozpoczynające wspólne życie. Nie tylko po ślubie, ale także po prostu żyjący razem i chcący mieć własne mieszkanie, które będą mogli zaaranżować tak, jak zawsze marzyli. Wspomniany kredyt jest idealną metodą na to, by zamierzenia te urzeczywistnić, oczywiście o ile nie dostaliśmy spadku albo nie nazbieraliśmy potrzebnej kwoty, co jest ciężkim zadaniem.

Co w takim razie trzeba wiedzieć, jeżeli i Ty zastanawiasz się nad tego typu produktem bankowym?

Finanse

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze kredyty hipoteczne podpisywane są z instytucjami finansowymi na podstawie kontraktu. Kredytodawca zobowiązuje się udzielić konkretnej sumy na precyzyjnie ustalony czas, kredytobiorca natomiast ma tę kwotę spłacać – systematycznie oraz w wysokości zaznaczonej w dokumencie. Kredyt można spożytkować na budowę domu albo kupno nieruchomości, w zależności od tego, w jakim miejscu chcemy zamieszkać. Podpisywana umowa jest umową długoterminową, z reguły na 20 lub 30 lat, a kredyt zabezpiecza hipoteka. Sprawdź też pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw działki rolnej).

Znaczy to, że jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie regulować kredytu, bank ma prawa do nieruchomości jako pierwszy spośród innych wierzycieli. Pobranie kredytu hipotecznego wymaga właściwych przygotowań, np. spotkania z pracownikiem bankowym, jaki np. przeliczy naszą zdolność kredytową i powie, na jaką kwotę można sobie pozwolić. Dobrze jest wybrać się do kilku instytucji finansowych, aby szczegółowiej zorientować się w ofertach oraz wybrać propozycję, która będzie nam najbardziej odpowiadać.

W innym wypadku może się okazać, że nierozważnie podjęliśmy nieodpowiednie decyzje, z których już nie można się wycofać. Na koniec trzeba zaznaczyć, że w kredytach dużym utrudnieniem mogą być karta kredytowa. Dla banków bowiem to jedno z obciążeń miesięcznych, co obniża możliwą do pobrania sumę. Polecamy pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania).

Z tej przyczyny korzystniej jest zrezygnować z tego typu kart, szczególnie jeśli liczymy na otrzymanie wysokiej sumy, ponieważ zamierzamy zakupić kilkupokojowe mieszkanie albo przestronny dom za miastem. Warto jest ubiegać się o kredyt, jeżeli tylko mamy gwarantowaną pracę oraz wiemy, iż jest nas na niego stać. Rzecz jasna nigdy nie możemy przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości, ale z dobrym ubezpieczeniem będziemy gotowi na każdą sytuację.