Najistotniejsze kwestie dotyczące prawa autorskiego

Nie wszystko, co znajduje się w internecie, powinno być dowolnie udostępniane i powielane. To, że w internecie mamy bardzo prosty dostęp do wszelkich treści nie znaczy wcale, że nie panują tutaj zasady prawa autorskiego.

Umieszczanie treści w postaci tekstowej, muzyki, grafik itd. na witrynach internetowych nie daje prawa do darmowego kopiowania ich, a tylko darmową dostępność. Powinniśmy więc poznać trochę bliżej prawa autorskie, jakie obecnie panuje w Polsce.

Prawa autorskie w sieci obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, takie jak filmy, zdjęcia, wiersze itp.. Nie możemy pominąć, iż objęte są nimi także wszystkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich następuje więc wtedy, gdy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kradnie i rozprzestrzenia treść, która mieści się na naszej stronie internetowej. Jest to niezgodne z obecnym prawo i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Podatki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W teorii wszystko wydaje się dosyć łatwe i oczywiste, niestety w praktyce zazwyczaj nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest jednoznaczne, jaka treść może zostać przekazywana i publikowana, jaka zaś może zostać rozprzestrzeniona tylko na prawach cytatu. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy opublikowaną treść można zastosować, zawsze powinniśmy zapytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. Dzięki temu będziemy pewni, iż nie złamaliśmy prawa, a dodatkowo będziemy mogli bez przeszkód używać wybraną treść.

Dla własnego użytku i w pełni bezpiecznie możemy wykorzystywać te utwory umieszczone w sieci, które były umieszczone w internecie za zgodą ich autora. Jeżeli jednak mamy zamiar użyć czyjejś własności a niestety nie posiadamy na to zgody autora, możemy wykorzystać możliwość cytatu.

W internecie jednak zwykle wystarczy podać link do witryny, z której wybrana treść została skopiowana. I w tym przypadku sprawa zostanie załatwiona w najprostszy sposób. Pamiętajmy, że również jeśli przez przypadek naruszymy czyjeś prawa do danej treści, to i tak będziemy pociągnięci do odpowiedzialności za ten czyn. Znajomość zasad prawa jest zasadnicza, jeżeli na co dzień spotykamy się z tego rodzaju problemami lub planujemy założyć firmę w sieci.

Autor www.jwp.pl

Tags:  ,