Szkolenia zamknięte i otwarte – co? Podobieństwa i różnice

Szkolenia są niezwykle ważną kwestią w działalności każdej firmy. Dzięki nim pracownicy ciągle podnoszą swoją wiedzę, a przedsiębiorstwo może doskonale się rozwijać. Często pada pytanie, czy szkolenia jest w ogóle potrzebne. Odpowiedź jest z pewnością twierdząca. Pracownicy zapoznają się z nowymi metodami spełniania swoich obowiązków, dzięki czemu zwiększą swoje kompetencje.

coaching
Dodatkowo nauczą się odpowiedniego kontaktu z klientami, co na pewno sprawi, że łatwiej zdobędą nowych zamawiających. Oprócz tego szkolenia integrują załogi, natomiast przyjazna atmosfera jest bardzo pomocna w przynoszącej efekty pracy. Na rynku odnajdziemy szkolenia otwarte oraz zamknięte. W jakiej sferze się różnią? Przede wszystkim szkolenia (polecamy szkolenia menedżerskie) otwarte są dostępne dla osób z różnych firm i branży. Z pomocą tej różnorodności, firmy mogą wymieniać się doświadczeniem.

Zdecydowanymi zaletami tego typu szkoleń jest właśnie wspomniana wymiana doświadczenia, lecz także nabycie umiejętności kontaktów międzyludzkich. Takie spotkania rozwijają kreatywność, a atmosfera sprzyja uczeniu się. Dodatkowo poznajemy działanie innych firm, nawiązujemy też nowe kontakty biznesowe. Poza tym szkolenia (dodatkowe info) otwarte sprawiają, że zakres tematów jest szeroki oraz różnorodna. Jeśli natomiast chodzi o koszty, szkolenie otwarte – polecana firma – jest bardziej opłacalne, gdy wysyłamy 1 pracownika.

Chociaż takie spotkania posiadają wiele zalet, istnieją także złe strony. Gdy przedsiębiorstwo chce poznawać konkretne zagadnienia, szkolenia otwarte mają być za szerokie. Warto pamiętać, że każdy uczestnik ma inny poziom wiedzy. Tego typu szkolenia nierzadko odbywają się z dala od siedziby firmy, wiąże się to z nadprogramowymi kosztami. Szkolenia zamknięte są natomiast dostępne dla konkretnej grupy pracowników. Omawiane jest na nich jedno zagadnienie, jest ono rozkładane na czynniki i skrupulatnie przedstawione.

Szkolenie biznesowe

Autor: Silicon Beach Training
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając ten rodzaj szkoleń mamy możliwość zatrudnienia konkretnego trenera, natomiast materiały są dostosowywane do potrzeb firmy. Nie ma kłopotów z dopasowaniem pasujących dat, a w przypadku, gdy szkolenie organizowane jest dla dużej liczby osób, koszty stają się niższe.Złą stroną szkoleń zamkniętych jest zdecydowanie brak możliwości podzielenia się doświadczeniami. Jeśli natomiast spotkanie przeprowadzane jest w siedzibie firmy, pracownicy mogą mieć kłopot z odpowiednim skupieniem się.

Każdy rodzaj szkolenia ma swoje dobre i złe strony, jednak z pewnością wysyłanie pracowników na tego rodzaju wydarzenia jest bardzo ważne, rozwijają oni bowiem nie jedynie siebie, lecz także – a może nawet głównie – firmę.