Ważne informacje w sprawach podatkowych, które trzeba mieć na uwadze prowadząc własną firmę

Kiedy zapada decyzja o otwarciu swojej działalności biznesowej, musimy mieć chociaż podstawową wiedzę na tematy księgowo-rachunkowe. Oczywiście poszukanie księgowej lub wynajęcie biura rachunkowego są pomysłami dobrymi, lecz by nie konsultować każdej jednej decyzji przez telefon oraz by nie zrobić przypadkowego błędu, zaleca się powierzyć sprawy rachunkowe, kadrowe, księgowe i podatkowe zaufanej firmie z gałęzi finansowej.

Dokumenty leżące na stole

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy w naszej firmie przyjmujemy do pracy pracowników, jako pracodawcy powinniśmy co miesiąc dostarczyć naszym podwładnym specjalny druk, który potwierdza, że ich składki są opłacone. Jeszcze parę lat temu obowiązywała legitymacja ubezpieczeniowa, lecz ZUS je zlikwidował. Służyły one również do okazania ich w celu uwierzytelnienia wysokości zarobków i ustalenia na ich podstawie wymiaru wysokości świadczeń zusowskich.

Legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca odpowiednie wpisy, mogła być takim dokumentem, chociaż nie każdy ją trzyma. Drugą ważną rzeczą przy prowadzeniu firmy jest amortyzacja środka trwałego lub jego umorzenie . Wiele kupionych na firmę towarów najzwyczajniej w świecie się zużywa i ich wartość spada. Trzeba później wyszczególnić to zużycie w dokumentach rozrachunkowych. Aby zrobić to poprawnie, rachunkowość wykorzystuje sposób księgowy określany amortyzowaniem środków trwałych. Amortyzacja jest to wartość wpisywana w koszty w danym okresie obrachunkowym. Umorzenie jest skumulowaną wartością amortyzacji, korygującą wartość środków trwałych wyszczególnianych w bilansie całorocznym firmy z ich wartości brutto do wartości netto. Czasem wychodzi z tego całkiem wysoka kwota zmniejszająca podatek. Trzeba koniecznie pamiętać, żeby nie sprzedawać środków trwałych w trakcie zawieszenia prowadzenia własnego biznesu a także o tym, iż amortyzacja środka trwałego to zwykle kwestia kilku lat. Dla każdego przedsiębiorcy i jego pracownikówpozostaje jeszcze zagadnienie przychodów, które są zwolnione z opodatkowania i zagadnienie, jakim jest kwota zmniejszająca podatek . W roku 2015 wynosiła ona 556,02 złotych.

Sprawdzony doradca podatkowy z pewnością nie tylko poprowadzi naszą książkę przychodów i rozchodów pomoże w zagadnieniach związanych z naszą firmą, kadrami, zakupami sprzętu na firmę oraz fakturami. www.cenabiznesu.pl/-etat-i-dzialalnosc-rozliczenie-kwoty-zmniejszajacej-podatek http://cenabiznesu.pl/-metody-amortyzacji-srodkow-trwalych

Tags:  ,