Własna firma dla przedsiębiorcy jest na ogół jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Nie jest więc zaskoczeniem, iż dba o zabezpieczenie firmy, decydując się na alarmy czy zatrudniając ochronę. Troska o bezpieczeństwo znajduje wyraz również w dobrym oprogramowaniu antywirusowym oraz pancernych szafach na dokumenty.

prawo

Skoro firma posiada tak wysoką pozycję, iż właściciel jest skłonny inwestować w jej bezpieczeństwo duże środki, powinniśmy zadać sobie pytanie, co z jej innym aspektem, własnością intelektualną? Otóż każdy pomysł, który wymyśli człowiek przy pomocy swojego intelektu, a co jest innowacyjne, do tej pory niespotykane, określamy własnością intelektualną. Są to w szczególności utwory muzyczne (zaliczając słowa), patenty JWP tudzież logotypy. Wyobraźmy sobie, że to czego dokonaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy tego chcieli. Przykładowo, ogłoszono konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy zatrudnieni na logo właśnie powstającego balsamu. Daliśmy z siebie wszystko i projekt gotowy trafił do konkursu. Wygrał, lecz zdecydowano w międzyczasie, iż po pewnych modyfikacjach trafi na słoiczek kremu. Na nasze szczęście logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc choćby minimalne zmiany – powinny mieć naszą akceptację. Skutki ich zakłócenia mogą kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, lecz również i pieniędzy, z racji iż nad ochroną własności intelektualnej w Polsce czuwają specjalne ustawy, także o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – nieuczciwe praktyki rynkowe.Autor http://jwp.pl/ry–>

Ochrona praw autorskich w przedsiębiorstwie jest rozważnym posunięciem, dzięki któremu w razie bezprawnego ”pożyczeni” pomysłu, firma może dochodzić swojego prawa drogą sądową (więcej). Jeżwięcejawa rozegra się na korzyść firmy, odszkodowanie zazwyczaj sięga bajońskich sum.
Owoc pracy twórczej człowieka, który z uwagi na swoją unikatowości i sporą wartość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową po prostu zasługuje na ochronę.